O nas i naszym podejściu - Instytut Pilates
O nas
Home / Studio / O nas
O nas
Home / Studio / O nas
.

Nasze podejście

O Instytucie Pilates Wrocław Stabłowice     W Instytucie Pilates mamy przyjemność prowadzić dla Państwa zajęcia zarówno grupowe jak i indywidualne. Nasz system oparty jest na szkole Stott Pilates®. W trakcie kursów wykorzystujemy takie urządzenia, jak reformery, wieże, krzesła, maty z przyborami oraz ćwiczymy pilates w podwieszeniu i przy drążku. Prowadzimy gimnastykę powieziową, korekcyjną oraz szereg specjalistycznych zajęć z zakresu gimnastyki przy schorzeniach neurologicznych (np. choroba Parkinsona oraz dyskopatie i bóle pleców), a także okresowe zajęcia dla golfistów i tenisistów, jak również indywidualny trening wzmacniający i funkcjonalny dla sportowców.

Pilates jest niezwykłą formą ćwiczeń, ponieważ angażuje wszystkie partie ciała oraz umysł jednocześnie. Ćwiczenia wykonywane są bardzo uważnie i w różnym tempie, dopasowanym indywidualnie z pomocą specjalnych urządzeń. Metodę tę opracował Joseph Pilates w latach 20-tych XX w. Pilates może być wykorzystany przez każdego: dziecko, osobę starszą, sportowca oraz jako metodę rehabilitacji.

O instytucie pilates wroclaw

Stott Pilates®, oprócz tradycyjnych urządzeń, wymyślonych przez Josepha Pilatesa, wykorzystuje maty, wałki, piłki, łuki, koła, gąbki i inne przybory, które zapewniają bezpieczną pozycję dla naszego ciała. Stott Pilates®, jest metodą pilatesu, opartą na klasycznej formule Josepha Pilatesa, dopracowaną przez Moirę Merrithew ( Stott) i rozpowszechnianą od 1988 r.

Zapraszamy na zajęcia!INSTRUKTORZY

Magda Mocek
własciciel, instruktor pilates
Julia Ulikowska
instruktor pilates
Marta Anisiewicz
instruktor pilates
Aneta Łukowicz
instruktor pilates
Magda Mocek
własciciel, instruktor

Julia Ulikowska
instruktor pilates

Marta Anisiewicz
instruktor pilates

Aneta Łukowicz
instruktor pilates
STOTT PILATES

Dlaczego STOTT PILATES® uznawany jest za lepszy od metody tradycyjnej.


Metoda ćwiczeń Pilates została stworzona w Niemczech na początku XX wieku.

Od tamtej pory minęło prawie sto lat, gdzie nauka i medycyna poszły daleko wprzód, a zwolennicy tradycyjnego Pilates wciąż używają tej metody bez odmian, ulepszeń czy modyfikacji. Natomiast inni, tak jak Moira Stott, absolutnie się z tym nie zgadzają i używają zmodernizowanej formy Pilates opierając się tylko na podstawowych zasadach oryginału. Dotyczy to oddechu, koncentracji i płynności ruchów. Osnowa ćwiczeń, ułożenie ciała (prawidłowa postura) i przybory wspomagające, to najważniejsze różnice pomiędzy metodą oryginalną, a nowoczesnym STOTT PILATES®.


Historia Moiry Stott.

Moira była główną tancerką w Balecie Toronto. Poważny uraz kręgosłupa szyjnego spowodował, że zaczęła przygodę ze światem medycyny sportowej, rehabilitacją i metodą Pilates. Treningi Pilates odbywała z samą Romaną Kryzanowską, byłą uczennicą Josepha Pilates. Wkrótce Moira zaczęła zauważać iż mimo, że oryginalny Pilates daje jej spore rezultaty, ułożenie ciała i kolejność ćwiczeń bardzo różnią się od tych, które wykonuje z fizjoterapeutami. Właśnie te różnice były zaczątkiem nowocześniejszej wersji Pilates. W 1988 Moira otworzyła własne studio Pilates w Toronto.


Charakterystyka techniki Stott.

Zasadniczą różnicą między oryginalną metodą a Stott - jest „kręgosłup w pozycji neutralnej”, gdzie w oryginale używany jest „ kręgosłup płaski” w trakcie wszystkich ćwiczeń. W dawnych czasach wierzono, że niwelowanie naturalnej lordozy pozwoli skorygować plecy okrągłe czy plecy wklęsłe. Ale dziś z lekcji ortopedii wiemy, że nie da się chodzić z pionowo- zrotowaną w tył miednicą i „płaskim kręgosłupem”, bo to zaburzyłoby amortyzację i spowodowało tarcia w kręgosłupie. „ Kręgosłup neutralny” to naturalne małe wygięcie w dolnym odcinku kręgosłupa. Stott Pilates takie ustawienie używa w każdym ćwiczeniu z jedną kończyną dolną w podparciu (łańcuch zamknięty), natomiast kiedy obie kończyny dolne uniesione są nad podłożem (łańcuch otwarty) stosowany jest „kręgosłup płaski”.


Korzyści z uprawiania techniki Stott Pilates.

Tradycyjny trening Pilates rozpoczyna się “setką”. W leżeniu na plecach z nogami wyprostowanymi w górę, osoba z uniesioną głową i ramionami “pompuje” prostymi kończynami górnymi w dół i w górę 100 razy. Każdy bez kondycji, bez wytrenowania lub z problemami kręgosłupa, może nabawić się kontuzji w odcinku szyjnym lub lędźwiowym. Dla odmiany trening Stott rozpoczyna się zawsze rozgrzewką, aby przygotować narząd ruchu do pracy i rozluźnić napięcie mięśniowe, w szczególności w szyi i lędźwiach. W zależności od możliwości klienta, metoda Stott używa przedmiotów pomocniczych takich jak: piłki, wałki, gąbki, łuki, aby usytuować ciało w pozycji bezpiecznej. Zwolennicy tradycyjnego Pilates są przeciwni takim pomocom i modyfikacjom.

Obie metody, tradycyjna i Stott posiadają ścisłe reguły do otrzymania miana “Instruktora”. Każdy kandydat musi przejść praktykę przy certyfikowanym instruktorze. Dawniej liczba instruktorów była limitowana, więc studenci musieli jechać do Nowego Jorku, aby otrzymać certyfikat. Stott łącząc się z IDEA i innymi profesjonalistami utworzyła sieć miejsc szkoleniowych na całym świecie. Na tym przykładzie pozostałe odłamy metody Pilates również rozpoczęły szkolenia w różnych lokalizacjach.
JOSEPH HUBERTUS PILATES

Urodzony w 1883 r. w Niemczech wizjoner w zakresie gimnastyki, twórca systemu ćwiczeń Pilates. Sportowiec, który jako dziecko cierpiał z powodu astmy i krzywicy, pokonywał swoje fizyczne ograniczenia uprawiając kulturystykę i gimnastykę. Ćwiczenia, które wykonywał systematycznie, okazały się na tyle skuteczne, że w wieku 14 lat został modelem do rysunków anatomicznych. W wieku 27 lat wyjechał do Londynu i zarabiał tam na życie jako bokser, artysta cyrkowy a nawet jako instruktor samoobrony urzędników Scotland Yardu. Po wybuchu wojny został internowany i wraz z innymi Niemcami zesłany na wyspę Man, gdzie pracował jako sanitariusz. Zetknął się tam z wieloma pacjentami niesprawnymi ruchowo i dla nich właśnie konstruował specjalny sprzęt rehabilitacyjny oparty na sprężynach mocowanych do łóżek szpitalnych. Opracował również specjalny zestaw ćwiczeń, który wdrożył i pilnie obserwował przebieg takiej rehabilitacji. Po wojnie wrócił do Niemiec a jego metoda ćwiczeń cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, szczególnie w środowisku tancerzy. W roku 1926 Joseph Pilates wyemigrował do USA i w Nowym Jorku założył swój pierwszy zakład gimnastyki. Pilates rozwijał metodę ćwiczeń, wspólnie z małżonką, aż do śmierci w 1967 r. Klara, jego żona, po śmierci męża prowadziła nadal, z sukcesami, studio ćwiczeń kształcąc następców, którzy następnie propagowali tę metodę ćwiczeń w wielu krajach. Najbardziej znani uczniowie Josepha i Klary a zarazem instruktorzy pilatesu to Kathy Grant, Lolita San Miguel, Carola Trier, Eve Gentry, Ron Fletcher, Alan Herdmann oraz Romana Kryzanowska. Obecnie pilates jest już zjawiskiem ogólnoświatowym, z którego korzystają osteopaci, fizjoterapeuci, chirurdzy i kręgarze. Odpowiednio dobrane ćwiczenia można stosować na wszystkich poziomach sprawności ruchowej.